08.09.2009Basın Toplantısı


Açıklama: Bu gün Kooperatif Hizmet Binamızda yapılan Kooperatif Başkanımız Ahmet Hamdi AYDOĞAN'ın yapmış olduğu basın açıklaması.
Kategori: BASIN AÇIKLAMALARI
Eklenme Tarihi: 08.Eylül.2009
Geçerli Tarih: 19.Şubat.2020, 17:39
Site: S.S.Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Ko
URL: http://www.tokatesnaf.org.tr/haber_detay.asp?haberID=41


B A S I N   T O P L A N T I S I        

 

 

          Sayın Basın Mensupları; öncelikle katılımlarınızdan dolayı sizlere teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum. Bu basın toplantımızla krediler konusunda bazı yeni gelişmeleri haber vermek istiyoruz. Kooperatifimiz yarım asrı aşkın  bir zamandan bu yana faaliyet gösteren, bu manada yasaların kendisine verdiği yetki ve imkanla ortaklarına yani kapsama alanındaki Esnaf ve Sanatkara hizmeti şiar edinmiş  aracısız, eşit ve kesintisiz hizmet etme gayretinde olan ilimizin köklü kurumlarından  bir tanesidir. Bu manada çalışmalarımızı Kooperatifimizi her türlü olumsuz ortam ve şarta rağmen hayatiyetini devam ettirerek bu çok önemli hizmetini inkıtaya uğratmadan yoluna devam etmek amaç ve kararlılığındadır. Tüm ekonomileri alt üst eden dolayısıyla en çok ta Esnaf ve Sanatkarı  olumsuz etkileyen finansal kriz maalesef Türkiye genelinde faaliyet gösteren Kooperatifleri de olumsuz etkilemiş, bir çok yöremizde Kooperatifler çalışamaz duruma gelmiştir. Tecrübelerimiz ve geçmişten bu yana yaşanan ekonomik çalkantılar göstermiştir ki hangi yörede Esnaf Kefalet Kooperatifi kapanmışsa o yörede sosyal sıkıntılar Esnaf ve Sanatkar da artmış ve maalesef toplumun en büyük yaralarından birisi kabul edilen tefecilik hadiseleri patlama yapmıştır. Biz bu bilinçle Kooperatifimizi her şartta açık tutarak Esnaf ve Sanatkara hizmeti, onları üç kuruşluk kredi lazım olduğunda muhannete muhtaç etmemeyi ilke edindik ve en önceliğimiz kabul ettik. Ortaklarımızın yakından bildiği gibi Kooperatifimizde kredi şartlarına haiz her Esnafımıza anında bekletmeden hizmet verilmekte kamu kaynaklı işletme kredileri verildiği gibi bu gün hala çok şükür hiçbir kesintiye uğramadan sadece Türkiye genelinde Kooperatifimizde uyguladığımız kendi kaynaklarımızdan Esnafımıza kullandırdığımız Fon Kredisi ve Faizsiz Fon Kredisi uygulamalarına da aralıksız devam edilmekte. İnşallah Esnaf ve Sanatkarımızın bu dönemde aldıkları kredileri geri ödeme noktasında daha bir hassasiyet göstererek bu imkanları daha da artırarak ve her talep ettiklerinde beklemeden kullanmalarının sürmesini istiyoruz. Bloke sermaye sistemiyle çalışan bir kurum olduğumuz için kullanılan kredilerin zamanında geri dönmesi normal vadelerinde ödenmesi çok büyük önem arz etmekte olup bu konuya ortaklarımızın dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu manada Esnaflarımız için bir başka sıkıntı ise bu tür kredi aksamaları maalesef  gelişen bilgisayar teknolojisi sayesinde bir yapay hafızada biriktirilmek suretiyle daha sonraki iş ve işlemlerinde bankalarca karşılarına sıkıntı olarak çıkartılmakta olumsuz sicil olarak başlarını ağrıtmaktadır.Bu nedenle Esnafımızın bu altını çizdiğimiz hususlarda dikkatli davranmaları kendileri açısından telafisi zor durumlara düşmelerinin önüne geçecektir.

        

           Esnaf ve Sanatkarın sıkıntılı olduğu bu günlerde küçükte olsa bir de olumlu haber vermek istiyorum. Bilindiği gibi Kooperatif kredileri tek haneli rakama düşmüş ve %9 faizle kullanılmakta idi yapılan girişimler sonucunda bu rakam şuan 1 puan daha düşürülerek bundan sonra %8 olarak uygulanacaktır. Bu düşüş daha önce kredi kullanan ortaklarımızın da bu tarihten sonraya denk gelen taksitlerine yansıtılacaktır. Hayırlı uğurlu olmasını diliyor ve hemen peşinden Esnaf ve Sanatkarın artık kamuya verdiği onca katkıya rağmen kamudan aldığı tek destek olan bu kredilerin faizsiz olarak kullandırılması gereğini bir kez daha ifade etmek istiyorum. Zira Esnaf ve Sanatkar  gerçekten son 20 yılda değişen ticari şartlara ayak uyduramamış bu manada gerekli ve yeterli desteği de görememiş bir kitle. Bu gün itibariyle hala finansa ulaşmakta önünde ciddi engeller olan bir kitle bu sebeple bir an önce tek desteği olan bu kredilerden artık faiz alınmaktan vazgeçilmelidir. Ayrıca Kooperatiflerimizce yapılan kesintilerde minimuma indirilmeli, Kooperatiflerin genel giderlerini karşılayacak faaliyetler yapmalarının önündeki kanuni manialar yada caydırıcı tedbirler kaldırılmalıdır. Bu manada bu indirim için emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Kesintilerin minimize edilmesi yönünde de taleplerimizin, çabalarımızın süreceğini ifade etmek istiyorum.

             

          İçinde bulunduğumuz mübarek ramazan ayı münasebetiyle biliyoruz ki hali vakti yerinde olan insanımız bir çok yardım faaliyetinde bulunmakta bunun önemli bir kısmını da gıda paketleri oluşturmakta. Ben bu konuda hayırlı işler yapan insanlarımıza, imkanı olan hemşerilerimize bir yandan hayır yaparken, diğer yanda bu hayıra muhtaç kitleler üretilmemesi gerektiğini hatırlatmak istiyorum. Maalesef  bu ayda, bu alış verişten küçük Esnaf ve Sanatkarımız faydalanamamakta büyük ölçüde bu paketler belki birkaç kuruş daha hesaplı olur mülahazasıyla büyük marketlerden yapılmakta oysa bu alış veriş yaklaşımı bir yandan da yeni ramazan paketlerine muhtaç insanların sayısı artırmakta. Bu  hatırlatmayı yaptıktan sonra ramazan paketlerini küçük Esnaf ve Sanatkardan yaparak onların ekmeğine mani olan bu siteme hiç değilse bu ayda dur denmeli ve iş kaybında olan küçük Esnaf da bu mübarek ayda bu alış verişten nasibine düşeni almalıdır. Hiç değilse imkan sahiplerinin bunu göz önünde bulundurması hayırlarını daha bir anlamlı hale getirecek bir yandan hayır yapılırken diğer yandan  Esnaf ve Sanatkarın mağduriyetinin de önüne geçilmiş olacaktır.

               

          Sayın basın mensupları bu toplantıyı vesile kılıp bir kez daha bin aydan daha hayırlı olan bu ayın başta Esnaf ve Sanatkarımız olmak üzere feyzinden bereketinden  tüm Hemşehrilerimizin, Milletimizin tüm İslam Aleminin ve dahi bütün İnsanlığın en üst seviyede nasiptar olmasını temenni ediyor Hayırlı Ramazanlar diliyor ve toplantımıza katılımınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor,  Saygılar sunuyorum…08/09/2009

 

 

S.S.Tokat Esnaf ve Sanatkarlar

Kredi ve Kefalet Kooperatifi

Başkanı

Ahmet Hamdi AYDOĞAN