ANASAYFA HABER ARA ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
ESNAF MORALSİZ

ESNAF MORALSİZ

Tarih 18.Kasım.2009, 01:12 Editör

S.S. Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, kış mevsiminin gelmesi ile birlikte, zaten krizden dolayı sıkıntı çeken esnafın, büyük ölçüde nakit problemi olduğunu kaydetti ve bu yüzden esnafın moralsiz olduğunu ifade etti.

       Tokat Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, kış mevsiminin gelmesi ile birlikte, zaten krizden dolayı sıkıntı çeken esnafın, büyük ölçüde nakit problemi olduğunu kaydetti ve bu yüzden esnafın moralsiz olduğunu ifade etti.

 

       Tokat Esnaf ve Sanatkarları Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan’ın makamında düzenlediği basın toplantısında ifade ettikleri ise şöyle oldu; “Malumun ilamı olsa da yenilemekte fayda mülahaza ediyorum ki maalesef giderek kendisini daha etkin bir biçimde hissettiren kış Esnaf ve Sanatkârın iliklerine kadar işlemektedir. Öteden beri bazı mahdut sektörler dışında Tokat’ta ticarette kış aylarıyla birlikte iş yoğunluğu düşer ve işler yavaşlar hatta bazı sektörler durma noktasına gelir. Ancak bu yıl henüz atlatamadığımız finansal krizin sıkıntıları üstüne gelmesi kendisini bir başka fark ettirmiştir. Piyasada maalesef ciddi oranda nakit sıkıntı yaşanmakta ve bu Esnafımızı oldukça olumsuz etkilerken Kooperatif olarak ta bundan ciddi endişe duyar haldeyiz. Maalesef. Esnaf ve Sanatkârda artan sıkıntı ister istemez bir çok sektörü olumsuz etkilemekte, bu olumsuzlukta en başta moralsizlik daha sonrasında da geleceğe dair planların ertelenmesi şeklinde ortay çıkmaktadır. Oysa yarınlarını planlayamayanlar maalesef batmaya mahkûm olmaktadırlar. Daha başka bir çok derdin muhatabı konumundaki Esnaf ve Sanatkârın piyasadaki nakit sıkıntısına çare olur diye umutlandığımız KOSGEB Kredisi de bir türlü realize edilememiştir. Daha öncesinde de ifade ettiğimiz gibi umarım dağ fare doğurmaz ve gene ümit etmek istiyorum ki bankalar bu kredileri eş dost gönüllemekten ziyade sıkıntıdaki Esnaf ve Sanatkâra yönlendirirler. Yoksa geçtiğimiz seferdeki gibi bir kredilendirme yapılacaksa emin olun bu krediyi vermek arzusunda olanlarında hedefledikleri kitleye ulaşamayacaktır maalesef bu da hem Esnafın, Sanatkârın hem de bunun dışındaki piyasaların hevesini bir kez daha kursağında koyacaktır. Umarım gerçekten ihtiyaç duyan kitleye ulaşır. Bu kredilerle ilgili kooperatif olarak bizi de sayıyor genelge bizim konuyla ilgimiz oluşturulacak fonun bankaya kredi ler bitinceye kadar rehin edilmesi şeklinde olacaktır. Bu anlamda bize bankalardan ulaşacak teklifleri yönetim kurulumuz değerlendirecektir. Henüz süreç fiilen başlamış değildir ve henüz bu noktada bize ulaşan bankalardan bir talep yoktur.

 

EKMEĞİ EKMEKÇİYE VER, BİR EKMEKTE ÜSTE VER

 

        Bir başka konuda bu günlerde Esnaf ve Sanatkârı ilgilendiren gelişmede şu Memurlara ikinci iş imkânı arayışlarıdır. Esasen bizde bir güzel söz vardır ekmeği ekmekçiye ver bir ekmekte üste ver. Yani asıl olan kişinin kendi işini yapmasıdır, buna göre de devlet insanları ikinci iş aramak durumunda bırakmak yerine geçinebilecekleri ücretleri vermelidir ki herkes kendi işini yapasın ve yapılan işten verim alınsın. Ne yani zabıta hem sebze satacak hem de manavımı denetleyecek yahut ihale komisyonundaki birisi hem de ihaleye mal mı satacak. Trafik polisi taksicilik, Nakliyecilik mi yapacak. Bu beyhude arayışlardan vazgeçip Memura geçinebilecekleri ücretlerin verilmesi temin edilmelidir. Doğru olan budur. Hadi Memura ikinci iş yapma imkanını verdiniz peki Esnaflara da boş zamanlarında eğer bulabilirlerse ikinci iş olarak Memurluk yapma hakkı verilecek mi?. Yok bu işler sırasıyla mı olacak bir kaç yıl Esnaflar Memurluk, birkaç yıl Memurlar Esnaflık sanırım maksat hasıl oldu üzerinde daha fazla durmaya gerek yok, yapılacak bir çok iş varken bu lüzumsuz arayışlardan vazgeçilmelidir diyorum.

 

FAİZ ORANLARI DÜŞÜRÜLMELİDİR

 

       Ve bir başka gündemimize geçmek istiyorum. Hükümetimizden talebimiz Esnaf Kefalet Kredilerindeki faiz oranlarının esasen % 6’lar civarında olması gerekiyor. Oysa şuanda hala % 8 olarak çalışmakta dolayısı ile bunun dikkate alınması ve bir an önce %6’ya düşürülmesi gerekir. Zira Esnaf bu kredilerle ayakta durabilmektedir. Her yönden sıkıntı çeken ve Esnaf Kefalet kredisinden başkada hiçbir teşviki olmayan Esnafın bundan hiç değilse ilk etapta % 6’ya çekilmesi ve en kısa zamanda da kesintisiz ve faizsiz olarak bu kredisini kullanması temin edilmelidir. Esnafın kendisini geçindirmesi çok büyük bir nimet kabul edilmelidir. Kamuya yük olmuyorsa her yandan daralan iş ortamında Esnaf ve Sanatkâr yapacağını yapmış sayılmalıdır. Son olarak Esnafımıza özellikle Esnaf Kefalet ortaklarına hatırlatmak istiyorum ki yılbaşında yapmış olduğumuz yeniden yapılandırma devam etmektedir. 10.03.2009 tarihinde uygulamaya konulan Genelgemiz yani 31 Aralık’a kadar anaparasını ödeyecek olan ortaklarımızdan faizleri dondurulacak ve ödeme gücüne göre taksitlendirilecektir. Bu yapılandırmadan istifade eden ortaklarımız da oldu. Bir sebeple faydalanamamış olanları da yeniden hatırlatmak istiyorum bu yeniden yapılandırma yapıldığı tarihten itibaren bütün faizler duracak ve ödeme gücüne göre taksitle ödene bilecektir. Bu konuda daha mufassal bilgi için bize müracaat edebilirler. Bu duygu ve düşüncelerle katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyor başta Esnaf ve Sanatkârımız olmak üzere herkese hayırlı işler bol bereketli ve helalinden kazançlar temenni ediyorum. Ülkemizi ve milletimizi en kısa zamanda bütün sıkıntılarından arınmış geçmişteki o ihtişamlı günlere koşar adımda görmek arzumuzla herkese saygılar sunuyorum.”

 


Kaynak: http://www.tokathaber.com.tr/haberdetay.asp?ID=4712

Bu haber 6577 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

BASIN AÇIKLAMALARI

08.09.2009Basın Toplantısı

08.09.2009Basın Toplantısı Bu gün Kooperatif Hizmet Binamızda yapılan Kooperatif Başkanımız Ahmet Hamdi AYDOĞAN'ın yapmış olduğu basın açıklam...

03 Şubat 2008 Tarihinde Kooperatif Olağan Genel Kurul Toplantısı

03 Şubat 2008 Tarihinde Kooperatif Olağan Genel Kurul Toplantısı Kooperatifimizin 2007 yılı Olağan Kurul Toplantısı 03 Şubat 2008 Pazar günü Saat 11:00 de İlimiz Çocuk Esirgeme Kur...

ANKET

Neden Esnaf Oldunuz?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Sitenin tüm hakkı S.S. Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 'ne aittir.
Bu site en iyi kalitede 1024x768 çözünürlük,IE5.5 ve üzeri ile görüntülenebilir.
Bu Site bir
TOKAT KK Yapımıdır. Teşekkürler MyDesign
www.tokatburada.com | http://www.tokatesnaf.com