ANASAYFA HABER ARA ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Esnaf bunalımda

Esnaf bunalımda

Tarih 20.Mayıs.2008, 11:32 Editör

Küresel kriz tüm yurtta işletmeler kepenk indiriyor 

 

 

ZARARINA SATIŞA ÇÖZÜM ARANIYOR

Türkiye’yi sarsan küresel kredi krizinden Tahtakale de nasibini aldı. YTL’nin aşırı değerlenmesi, nakliye ve üretim giderlerinin yükselmesi, enflasyon dengelerinin bozulması, Uzakdoğu mallarının piyasayı ele geçirmesi esnafı zor durumda bıraktı. Anadolu'dan gelen müşteri Tahtakale’den ayağını kesti. Maliyetlerin yükselmesi nedeniyle ihracatçı işletmeler ithalata yöneldi.

 

KAPANAN ŞİRKET SAYISI YÜZDE 53 ARTTI

Yılın ilk çeyreğinde yeni şirket kuruluşlarının durma noktasına geldiği, kapanan şirket sayısında ise hızlı bir artış olduğu belirlendi.

Bu seyir özellikle Mart ayında güçlendi. Yeni açılan şirket sayısı geçen yılın aynı ayındakinin altına inerken, kapananların sayısında yüzde 53'le rekor bir artış yaşandı.

Reel sektörde canlılık ve ekonomide büyümenin göstergesi kabul edilen şirket kuruluş kapanışlarına ilişkin veriler, bu alanda Mart ayında bozulmanın daha da arttığını ortaya koydu. TOBB verilerine göre Mart ayında yeni açılan şirket sayısı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.61 azalarak 9 bin 762’ye gerilerken, kapanan şirket sayısı yüzde 53.07 oranında rekor bir artışla 4 bin 64 oldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Ticaret Sicili verilerine göre, bu yılın ilk üç ayında açılan şirket sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,15’lik bir artışla 29 bin 923 olurken, kapanan şirket sayısı yüzde 22,94’lük artışla 13 bin 67’ye ulaştı. Geçen yılın aynı döneminde 29 bin 8 yeni şirket açılırken, mevcut şirketlerden 10 bin 629’u kapanmıştı.

 

EKMEK UCUZ OLMAKTAN ÇIKTI

Türkiye’de yoksulluk sınırının altında bir gelirle geçinmek zorunda olan 20 milyona yakın yurttaşın temek gıdası olan ekmek artık yalnızca tefeciyi doyuruyor. Çiftçilerin artan girdi maliyetleri nedeniyle ürünü erken dönemde satması ya da tüccara borçlanması tefecinin para kazanmasına yol açıyor. Buğday stokları tüm dünyada son 30 yılın en düşük seviyesinde.

Cumhuriyet gazetesi

Bu haber 3383 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

TÜRKİYE

Zamanında Ödeme Hakkında

Zamanında Ödeme Hakkında TÜRKİYE Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkezi Genel Başkan Vekili Salahaddin Hünü...

Kutlu Doğum Haftası

Kutlu Doğum Haftası 20 Nisan haftası Kutlu Doğum Haftası Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)’in doğum gününü kutlamak amacıyla her yıl 1...

ANKET

Neden Esnaf Oldunuz?

Tüm Anketler

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

Sitenin tüm hakkı S.S. Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi 'ne aittir.
Bu site en iyi kalitede 1024x768 çözünürlük,IE5.5 ve üzeri ile görüntülenebilir.
Bu Site bir
TOKAT KK Yapımıdır. Teşekkürler MyDesign
www.tokatburada.com | http://www.tokatesnaf.com